7 Adımda Mobil Satış Ekibinin Hayatını Kolaylaştırın

Her satış organizasyonu, satış ekibinin başarılı olmasını ve daha fazla satış getirmesini ister. Satış elemanları ise sunulan organizasyonların kotalarını karşılamalarını zorlaştırdığını, ciro getirmeyen birçok idari iş yaptıklarını (Örneğin: CRM sistemine veri girmeleri.) ve firmaların ekiplerine mobil araçlar sağlamadıklarını dile getirir. Öyleyse kuruluşlar, satış elemanlarını sürdürülebilir anlamda destekleyerek ve verimliliklerini artırarak daha fazla satış yapabilmeleri için neler yapabilir? İşte mobil satış ekibinin hayatını kolaylaştıracak ve satışlarınızı artıracak 7 önemli madde!

1. Verilere Anlık Erişim:

Bir mobil satış temsilcisinin, ürünle ve müşteri ile ilgili tüm bilgilerin bulunduğu mobil bir cihaza sahip olması çok önemlidir. Böylece ürün ve kampanyalarla ilgili güncel bilgilere ve müşteri hakkında detaylı bilgilere anlık olarak ulaşabilir.

Satış ekipleri gün içerisinde devamlı hareket halindedir. Birçok insanla bir araya gelirler ve farklı başlıklarda toplantılara katılırlar. Bu nedenle, ürünlerle ilgili bazı detayları hatırlamamaları kaçınılmazdır. Böyle bir durumda mobil uygulamalar oldukça kullanışlıdır. Yardıma ihtiyaç duydukları anda diğer satış temsilcilerinden yardım istemeleri veya görüşme sırasında müşterilere “Size bu konuda geri döneceğim.” gibi bahaneler üretmeleri gerekmez. Müşteriler, ziyaret veya görüşme sırasında talep ettikleri tüm bilgilere anında sahip olabilirler.

2. Her Konuşmayı Satışa Dönüştürün:

Bir şirket için çalışırken, aynı zamanda bir organizasyonu da temsil edersiniz. Satış ekibinin satış yapmak için her zaman ofiste veya sahada olması gerekmez. İnsanlar artık her an her yerde cep telefonu kullanıyor. Satış elemanınız tatilde bile olsa, size yeni bir müşteri bulabilir. Ürün veya hizmetinizin ne olduğunu ve sunduğu faydaların neler olduğunu göstermek için mobil cihazlarını kullanabilirler. Bu konuda çok fazla satış yapmak zorunda değiller, ancak doğru bilgi ile bulunduğu yerdeki potansiyel bir müşteriyi yeni müşterinize dönüştürebilirler. Bilgi ve teknik özellikler parmaklarının ucunda olduğunda, her yerde satış yapabilir ve size yeni iş fırsatları yakalayabilirler.

3. Güncel Verilere Anında Erişin:

İnternet, en son güncellemelere ulaşmak için en iyi kaynaktır. Yeni bir ürün lansmanı yaptıktan veya yeni bir güncelleme yayınladıktan sonra her şey internete aktarılır ve bu durum, satış ekibiniz için büyük fayda sağlar. Satış ekibinin daima, yeni ve mevcut ürünler hakkındaki en son bilgilere sahip olması gerekir. Çünkü güncel kalmak, rekabet ortamında ürünlerinin satışını artırmak için en önemli etkendir.

Satış ekipleri ve diğer departmanlar, birbirleriyle işbirliği yapmak için her zaman vakit bulamayabilir ve bundan dolayı çalışma alanlarındaki en son gelişmeleri birbirlerine aktaramayabilir. Ancak yanlarında yeterince iyi bir internet bağlantısına sahip mobil bir cihaz olduğu sürece, güncellemeleri anlık olarak alabilirler. Pazarda yeni bir ürün veya güncellenmiş bir ürün olduğunda, satış ekibiniz anında bilgilendirilir ve siz de satış sunumlarınızı bu bilgilere göre güncelleyebilirsiniz.

4. Teknolojiden Yararlanın:

Günümüz teknolojilerinden artırılmış gerçekliği kullanmak, müşteri deneyimini bir sonraki seviyeye taşımak anlamına gelir. Artırılmış gerçeklik özellikli mobil cihazla, müşterilerinize ürün veya hizmetinizin gelişmiş bir görünümünü gösterebilirsiniz. Ürününüzün 3D görselini gösterebilecek bir mobil uygulamanız varsa; müşteriniz, ürününüzün ek özelliklerini de görüntüleyebilir. Örneğin, sattığınız ahşap sandalye ise, sandalyenin artırılmış gerçeklik versiyonunda ahşabın türünü, yapım yılını vb. listeleyen etiketler ve açıklamalar öne çıkarılabilir. Satış ekibiniz, ürününüzü veya hizmetinizi bir AR uygulamasında sunduğunda, müşteriler sunduğunuz ürün veya hizmetleri daha iyi anlayacaktır ve kapsamlı bir deneyim sunulduğu için karar verme süreçleri de hızlanacaktır.

5. Mobil ve Sürdürülebilir Eğitim:

Satış ekibiniz, tüm toplantıların ve randevuların arasında tam teşekküllü bir eğitim oturumuna katılmak için zaman bulamayabilir. Öyleyse zaman sıkıntısı yaşadıkları zamanlarda eğitimlerini nasıl tamamlayacağız? Mobil cihazlar bu noktada yine kurtarıcı görevi üstleniyor. Mobil eğitim yeni bir şey değil. İşletmeler ve eğitim kurumları, yoğun öğrenciler için mobil eğitim yöntemini kullanıyor. Böylece siz de ekibinize satış eğitimi vermek için aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntem size ve ekibinize vakit kazandırırken, aynı zamanda veriminizi de artırır. Mobil eğitim, hareket halindeki kişiler için tasarlanmıştır.

Kısa bilgi anekdotları, temsilcilerin her zaman ve her yerde okuyabilmeleri için oluşturulur. Bu, çalışma programlarını etkilemeden bilgi sahibi olmalarına ve ürünlerle ilgili güncel kalmalarına yardımcı olur. Eğitimin ilgi çekici olmasını sağlamak için kısa videolar ve ses dosyaları da ekleyebilirsiniz. Cep telefonlarına, toplantılar arasında, seyahat ederken, mola verirken vb. her zaman ve her yerden erişilebilmesi için ürünle ilgili sunum ve videolarla donatılabilir. Satış uzmanları her zaman bilgilerini tazeleyebilir ve tüm bilgilerden anlık haberdar olabilir.

6. Hızlı Yanıt Süresi:

Günümüz insanları acil çözümler istiyor. Bugün bir müşteri hizmetleri görevlisini ararsanız ve size sorununuzu yarın çözeceğini söylerse, kesinlikle bundan memnun olmayacaksınız. Benzer şekilde, bir müşterinin daha sonra sormak isteyebileceği soruları olabilir. Bu nedenle, satış ekibinizin her zaman ulaşılabilir olması gerekir. Bu konuda mobil cihazdan daha iyi bir çözüm olabilir mi? Müşteriler soruları için satış elemanlarına her zaman ulaşabilir veya satış elemanı potansiyel müşterilerini bir telefon görüşmesi veya bir e-posta yoluyla takip edebilir. Her iki durumda temsilciniz ve müşteriniz iletişim halinde kalabiliyor ve bu da sürdürülebilir bir satış deneyimi için oldukça önemlidir.

7. Hedeflerinize Anlık Erişin:

Satış ekibinizin performansını gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Bir mobil uygulama ile hedeflerini takip edebilir ve gerektiğinde onlara uygun geri bildirimler verebilirsiniz. Çalışanlar ayrıca aylık veya üç aylık hedeflerini görüntüleyebilir ve hedeflerine ulaşmak için çalışabilirler. Bu, herkesin rotasında kalmasına ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. Satış ekibi her zaman bir anlaşmaya varma ve yeni müşteriler kazanma baskısı altındadır. Önlerinde hedeflerini kapsamlı bir şekilde görerek, ne kadar başardıklarını ve ne kadar çaba sarf etmeleri gerektiğini bilirler ve ona göre strateji oluşturabilirler.

--

--

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store